WTA FINALE

Arina Sabalenka osvojila Australijan open

Bjeloruskinja je osvojila svoj prvi Gren Slem u singl konkurenciji pobjedom protiv Kazahstanke Elene Ribakine (4:6, 6:3, 6:4)

Aryna Sabalenka. Twitter

28.1.2023

Arina Sabalenka savladala je Elenu Ribakinu u sjajnom finalu u tri seta i osvojila Australijan open.

Osvajačica Vimbldona iz prošle godine Elena Ribakina(Rybakina) je osvojila prvi set sa rezultatom 6:4. Kazahstanka Ribakina je prva uzela brejk, kada joj je u trećem gemu Sabalenka dopustila povratak sa 40:0.

Bjeloruskinja je uzvratila u osmom gemu, da bi opet dopustila Ribakinoj da joj oduzme servis.

Elena je potom servirala bez greške i osigurala prvi set nakon 35 minuta provedenih na terenu.

U drugom setu je Sabalenka od početka napadala, pa je u četvrtom gemu oduzela servis.

Imala je još prilika da i ranije završi set, ali u sljedeća dva servis gema Ribakine je propustila 5 brejk, odnosno 2 set lopte.

U devetom gemu je Sabalenka iskoristila treću set loptu i poslije 57 minuta izjednačila rezultat. Rezultat drugog seta je glasio 3:6.

Poslije žestoke borbe u trećem setu, Sabalenka je prva povukla okidač i iskoristila brejk loptu u sedmom gemu.

Sljedeća dva gema su teniserke osigurale bez većih problema.
To je ostavilo priliku Bjeloruskinji da servira za meč i turnir.

Deseti gem je donio mnoštvo uzbudljivih situacija. Sabalenka je imala tri propuštene meč lopte i jednu sačuvanu brejk loptu.

Sabalenka je iskoristila četvrtu meč loptu i osvojila treći set rezultatom 4:6.

Sabalenci je ovo prvi Gren Slem trofej u singl konkurenciji, a ovaj turnir je već osvojila u dubl konkurenciji 2021. godine.

Također ova pobjeda će joj donijeti i drugu poziciju na WTA listi iza neprikosnovene Ige Švjontek (Iga Swiatek).