Od kada je imenovan za trenera golmana u stručnom štabu reprezentacije Japana, Enver Lugušić nema vremena za odmor.
Osim utakmica koje selekcija koju vodi Vahid Halilhodžić igra u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Rusiji, Lugušić ima zadatak da pronađe najtalentiranije golmane, koji će u narednim godinama braniti za selekciju.
- Japanci vole da rade, spremni su da uče i slušaju i uživam u tome da im prenosim svoje znanje.
Imali smo trodnevni golmanski kamp u Osaki, gdje su se našli golmani svih selekcija i napravili smo zaista veliki posao. Imaju talenta i osjećaja za fudbal - kaže Lugušić, koji je donedavno bio trener golmana u reprezentaciji BiH.

Trening kamp u Osaki
U kamp u Osaki Lugušić je pozvao šest golmana, s kojima je intenzivno radio tri dana.
- Pored tri "A" reprezentativca, trenirala su još dva iz olimpijske selekcije, te 1,95 m visoki Danijel Šmit (Daniel Schmidt). Sretan sam jer je kamp bio odličan, veliki broj trenera iz Japana je prisustvovao, žestoko smo radili, ali se i lijepo družili - govori Lugušić.
Nakon četiri odigrane utakmice u grupi B, Japan ima 7 osvojenih bodova, a narednog mjeseca igraju protiv Saudijske Arabije. U posljednjem meču, protiv najtežeg protivnika, Australije, vodili su u Melburnu 1:0, no domaći su iz penala stigli do boda.
- Nesretno smo izgubili od Ujedinjenih Arapskih Emirata na startu i sada nam je svaka utakmica veoma bitna. Vaha Halilhodžić izvlači maksimum iz igrača, iz meča u meč je sve bolje. Siguran sam da ćemo savladati Saudijsku Arabiju i mirnije dočekati nastavak kvalifikacija u proljeće - kaže Lugušić.