Iako je završio igračku karijeru, Miralem Pjanić (35) i dalje živi fudbal punim plućima. U razgovoru za italijanski ReteSport, bivši reprezentativac Bosne i Hercegovine govorio je o životu u Dubaiju, planovima nakon terena i emotivnoj vezi s Romom.
Istakao je da je sretan sa porodicom i da ne planira seliti, te da je već napravio prve korake u novoj ulozi – kao fudbalski agent, uz dugogodišnjeg saradnika Falija Ramadanija, s ciljem da pomogne mladim igračima u izgradnji karijera.
Poseban dio razgovora bio je posvećen Romi, klubu u kojem je ostavio dubok trag, ali koji je napustio uz teške emocije. Pjanić je priznao da mu odlazak nije lako pao jer je bio snažno vezan za klub, navijače i ljude unutar Rome.
Dotakao se i taktičkog razvoja kroz karijeru, podsjetivši na period rada sa Lućanom Spaletijem (Luciano Spalletti), ali i transformaciju u plejmejkera ispred odbrane kod Masimilijana Alegrija (Massimiliano Allegri) u Juventusu.
Smatra da Lorenco Pelegrini (Lorenzo Pellegrini) ima kvalitet da igra sličnu ulogu, iako stil Gasperinijeve Rome nije klasično baziran na tom profilu igrača.
Govoreći o sutrašnjem derbiju Juventusa i Rome, Pjanić smatra da su Giallorossi trenutno stabilniji i sigurniji tim, iako igranje u Torinu nikada nije jednostavno.
Posebno je pohvalio odbranu Rome i rad Đan Pjera Gasperinija (Gian Piero Gasperini), dok je za Paola Dibalu (Paulo Dybala) istakao da iskustvo i pametno doziranje forme prave razliku na najvećim utakmicama.
Na kraju se osvrnuo i na odnos s Edinom Džekom, koji opisuje kao poseban, te bez zadrške priznao da mu je Juninjo (Juninho) bio velika inspiracija i da je, po njegovom mišljenju, bolji igrač.
