Alen Škoro ubraja se među fudbalere koji su na najbolji način obilježili domaći nogomet i nosili njegovu reputaciju na svojim leđima.
Nekadašnji napadač Sarajeva bio je miljenik navijača Bordo kluba, ali je istovremeno uživao veliko poštovanje i kod protivničkih pristalica, koje su ga često ispraćale aplauzima.
Smatra se jednim od najvećih igrača u historiji kluba s Koševa, a poseban trag ostavio je i time što je među prvima otvorio vrata odlaska mladih bh. fudbalera u najjače evropske lige.
Već sa 20 godina ostvario je transfer u francusku Ligue 1, potpisavši za nekadašnjeg prvaka Evrope – Marseille.
Najdublji trag ostavio je upravo u Sarajevu, gdje je postigao 62 gola.
Tokom karijere nastupao je i za Olimpiju, Servette, Rijeku, Queretaro i Austria Klagenfurt, dok je za reprezentaciju Bosne i Hercegovine upisao četiri nastupa.
Nepredvidiv tok
Priča o najzanimljivijem dijelu njegove karijere pretočena je u dokumentarni film MY TV-a, koji će svoju kino premijeru imati 23. marta u 19 sati u kinu Meeting Point.
Autor filma „Alen Škoro - Neispričana priča“, Emir Z. Kapetanović, ističe da dokumentarni film kao forma donosi nepredvidiv tok priče.
- Nikada unaprijed ne znate gdje će vas priča odvesti, a u ovom slučaju gotovo da je bilo suđeno da se ispriča baš na ovakav način. U početku nismo planirali snimati film, već smo radili kraću emisiju ‘Retro fudbal’, čiji je urednik Sinan Sinanović - rekao je Kapetanović.
Kako dodaje, Škoro je tokom snimanja stekao povjerenje ekipe i spontano se otvorio, podijelivši svoju životnu priču.
U tom trenutku, direktor MY TV-a Almir Šećkanović, dugogodišnji novinar i producent, prepoznao je vrijednost priče, nakon čega je odlučeno da se krene u realizaciju filma.
Lična dimenzija
Kapetanović naglašava i ličnu dimenziju projekta, otkrivajući da su on i Škoro pohađali istu srednju školu, ali da se nisu vidjeli četvrt stoljeća. Slušajući njegovu ispovijest, kako kaže, osjetio je snažnu povezanost.
- Kao autor, imao sam potrebu da ovu priču prenesem dalje. Naša generacija prošla je mnogo toga, pa film može poslužiti i kao svojevrsno ogledalo tog vremena. U filmu se pojavljuje isključivo Alen Škoro, a fokus je na najuzbudljivijem dijelu njegove karijere - zaključio je Kapetanović.
Osim kino prikazivanja, film će imati i televizijsku premijeru 26. marta na MY TV-u, uoči utakmice baraža za plasman na Svjetsko prvenstvo 2026 između Velsa i Bosne i Hercegovine.