ODIGRANO FINALE

Sevilja nakon penala pobijedila Romu i osvojila Evropa ligu!

Andalužani su vladari ovog takmičenja, imaju sedam od sedam u finalima ovog takmičenja

Sa večerašnje utakmice - Avaz
+13

1.6.2023

Fudbaleri Sevilje su nakon penala savladali Romu i osvojili Evropa ligu sedmi put u svojoj historiji!

Roma je povela preko Paula Dibale (Dybala) u 35. minuti igre. "Vučica" je bila puno bolji rival sve do završnice prvog dijela.

U drugom poluvremenu je Sevilja od starta preuzela inicijativu i u 55. zasluženo stigla do poravnanja. Đanluka Manćini (Gianluca Mancini) je nespretno reagovao i postigao autogol.

Nakon 1:1 u regularnih 90 minuta igre, pristupilo se produžecima. Rezultat se nije mijenjao, pa su se izvodili penali u kojima su se mnogo bolje snašli Andalužani i slavili sa 4:1.

Sigurni izvođači penala za Sevilju bili su Okampos, Lamela, Rakitić i Montiel. Za Romu je pogodio Kristante, dok su promašili Manćini i Ibanjez.

Bh. reprezentativac Benjamin Tahirović nije ulazio u igru.

Inače, Sevilji je ovo sedma titula u Evropa ligi. Andalužani imaju sedam od sedam u finalima ovog takmičenja.

S druge strane, ovo je prvi poraz Žozea Murinja u finalima evropskih takmičenja. Ima pet pobjeda i jedan poraz u šest finala.

TOK UTAKMICE:

Sevilja - Roma 1:1 (Manćini autogol 55' / Dibala 35')

4' - Ponovit će se penal. Gol, Sevilja osvojila!

4' - Promašaj! Nije pogodio Montiel.

4' - Sevilja ima penal za pobjedu.

3' - Ibanjez promašuje.

3' - Rakitić siguran, Sevilja ima prednost od 3:1.

2' - Bono brani šut Manćiniju!

2' - Sevilja ponovo u prednosti, siguran s kreča bio je Lamela.

1' - Gol i za Romu, precizan je bio Kristante.

1' - Sevilja vodi. Okampos je pogodio s bijele tačke.

120' - Kraj drugog produžetka, gledat ćemo penale!

120+12' - Prečka! Zalevski je centrirao iz kornera, Smoling šutirao, ali okvir gola spašava Sevilju.

120+11' - Drama u Budimpešti, već smo u 11. minuti nadoknade.

120+8' - Markao mijenja Gudelja, a Džordan Fernanda.

120+2' - En Nesiri je šutirao nakon centaršuta s desne strane, ali brani to Patricio bez većih problema.

120' - Šest minuta nadoknade.

120' - Bove mijenja Matića.

120' - Haos pored aut linije! Sa klupe Sevilje su se bunili jer je Matić ponovo na travi i žali se na povredu, burno je reagovao Murinjo. Portugalca je čuvao četvrti sudija.

Murinjo u svađi s klupom Sevilje. Twitter

115' - Sve smo bliže penalima.

109' - Lamela je požutio kod Sevilje. Zanimljivo, Argentinac je jedno vrijeme igrao za Romu. Bilo je to u periodu od 2011. do 2013.

106' - Počeo je drugi produžetak.

106' - El Šaravi i Ljorente mijenjaju Spinacolu i Pelegrinija kod Rome.

105' - Kraj prvog produžetka.

105+1+ - Zalevski dobija žuti karton.

105' - Dvije minute nadoknade.

98' - Sevilja ima nešto duži posjed u ovim trenucima. Bez pravih prilika u produžecima za sada.

94' - Izmjene kod Sevilje. Navas i Teljes su ustupili svoja mjesta Montielu i Rekiku.

91' - Treća promjena koju pravi Murinjo. Zalevski je zamijenio Čelika.

91' - Počinje prvi produžetak.

90' - Kraj, gledat ćemo produžetke!

90' - Šest minuta nadoknade.

82' - Kakva prilika za Romu! Lukavo je Pelegrini izveo slobodan udarac, Beloti je šutirao, ali je Bono uspio zakačiti loptu i poslati je u korner.

81' - Sada nema penala ni za Romu.

76' - Tejlor nakon gledanja usporenog snimka poništava odluku, nema penala za Sevilju!

75' - Beloti mijenja Abrahama. Italijan je ove sezone dao samo četiri gola, od toga tri u Evropa ligi.

74' - Novi žuti karton za Romu, sada ga je dobio Zeki Čelik.

68' - Dibala ne može više. Nije dovoljno spreman, a umjesto njega u igru će Vajnaldum.

67' - Kakva šansa za Romu! Gužva nakon centaršuta Pelegrinija, na kraju se lopta odbila do Abrahama, ali čudesno brani Bono!

65' - Rakitić je požutio zbog prekršaja nad Čelikom, a Kristante je dobio javnu opomenu zbog prigovora.

62' - Napokon nešto i od Rome u nastavku. Dibala je poslao loptu na drugu stativu, Smoling je pokušao spustiti do Abrahama, ali u posljednji čas reaguje Bono.

60' - Andalužani su puno bolji rival u drugom poluvremenu.

56' - Zanimljiv podatak. Manćini je prvi igrač koji je dao gol Murinjovoj ekipi u finalu evropskog takmičenja još od legendarnog Henrika Larsona.

Šveđanin je bio strijelac za Seltik protiv Porta u finalu Kupa UEFA 2003. godine.

55' - GOOOOOOOOOOOL! Sevilja je napala od početka drugog dijela i došla do izjednačenja. Manćini je nespretno skrenuo loptu u svoju mrežu.

50' - Sevilja je tražila penal zbog igranja rukom, ali Tejlor nije pokazao na bijelu tačku.

48' - Žuti za Manćinija. On je treći javno opomenuti igrač Rome.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Dvostruka izmjena kod Sevilje. Suso i Lamela su u igri umjesto Gila i Toresa.

HT - Kraj prvog poluvremena.

45+6' - Stativa! Rakitić je raspalio slabijom lijevom nogom i pogodio okvir gola. Patrisio je bio savladan, ali Roma je imala sreće!

45+4' - Sevilja preuzela inicijativu u finišu prvog dijela.

45' - Čak sedam minuta nadoknade.

45' - Pelegrini dobija karton zbog simuliranja.

43' - Najbolja šansa za Sevilju do sada! Rakitić je centrirao iz kornera, lopta je pala na glavu Fernanda koji iz povoljne situacije šutira preko gola.

36' - Rezervni napadač Sevilje Rafa Mir je dobio karton na klupi.

35' - GOOOOOOOOOOOOOL! Roma vodi, pogodio je sjajni Dibala! Manćini mu je asistirao. Nakon što je došao do lopte, odlično je uposlio Argentinca. Gol pogledajte OVDJE.

31' - Roma traži penal, ali nakon gledanja VAR-a sudija Tejlor je pokazao da se igra nastavi.

30' - Kapiten Sevilje Hesus Navas je najstariji igrač (37 godina i 191 dan) koji je počeo finale Evropa lige još od Rendžersovog Dejvida Vira (David Wier) i 2008. godine.

24' - Zanimljiv podatak. Ako Sevilja osvoji Evropa ligu, naredne godine će biti pet španskih timova u Ligi prvaka. Ukoliko Roma slavi večeras, prvi put u historiji će biti pet italijanskih ekipa u najjačem evropskom klupskom takmičenju.

22' - Matić je prvi igrač koji je dobio žuti karton večeras.

18' - Legenda Rome Frančesko Toti je u Budimpešti i bodri svoju "Vučicu".

12' - Sjajna prilika! Čelik je ostavio povratnu loptu za Spinacolu, šutirao je, ali je odlično intervenisao Bono!

10' - Odlična atmosfera u Budimpešti. I jedni i drugi imaju veliku podršku svojih navijača.

7' - Prvi korner za Sevilju, ali centaršut Rakitića nije pronašao nikog od njegovih saigrača.

Igrači Sevilje s majicama podrške za Rika. Twitter

5' - Igrači Sevilje su na teren izašli u majicama s porukom podrške bivšem golmanu kluba Serhiju Riku koji se nalazi u kritičnom stanju nakon pada s konja.

2' - Prekid, Ibanjez i Gudelj su se sudarili glavama. Ukazat će im se pomoć.

2' - Roma će imati korner, Pelegrini će centrirati.

1' - Počela je utakmica!

Sastavi obje ekipe. Twitter

Sevilja: Bono, Navas, Bade, Gudelj, Teljes, Fernando, Rakitić, Okampos, Tores, Gil, En Nesiri.

Roma: Patrisio, Smoling, Mansini, Ibanjez, Spinacola, Kristante, Matić, Čelik, Dibala, Pelegrini i Abraham.

Žoze Murinjo je na klupi za rezervne fudbalere ostavio bh. reprezentativca Benjamina Tahirovića.