Turska šokirala Hrvatsku, furiozna Albanija sve bliže Euru

"Vatreni" porazom u Osijeku prepustili Turskoj prvo mjesto u grupi

Sa večerašnjeg meča u Osijeku. Anadolija

12.10.2023

Osam utakmica kvalifikacija za Evropsko prvenstvo odigrano je danas. Širom Evrope je viđeno mnogo uzbuđenja.

Reprezentacija Turske je napravila iznenađenje i kao gost u Osijeku savladala selekciju Hrvatske sa 1:0. Odlučujući trenutak meča dogodio se u 30. minuti kada je do tada sjajni Dominik Livaković nepotrebno istrčao sa gola, što je kaznio Bariš Alper Jilmaz (Yilmaz) i pogodio za vodstvo i, ispostavit će se, pobjedu Turske.

Turska je ovim trijumfom preuzela vrh tabele grupe D sa 13 bodova, dok je Hrvatska na 10 bodova, s tim da ima i utakmicu manje. Armenija i Vels imaju po sedam, Latvija tri boda.

Španija je u derbiju grupe A pobijedila Škotsku sa (2:0) golovima Alvara Morate i Sanceta i tako barem nakratko odgodila plasman Škota koji su prvi u ovoj grupi sa 15 bodova, tri više od Španaca.

Ističemo još visoke pobjede Albanije protiv Češke (3:0), Kosova na gostovanju kod Andore (3:0), te Norveške kod Kipra (4:0).

Albanija igra sjajno u ovim kvalifikacijama, a golove za visok trijumf protiv Čeha dali su Jasir Asani u 9., te Taulant Seferi u 51. i 73. minuti.

Kosovo je na krilima sjajnog Milota Rašice (Rashica) došao do pobjede na gostovanju kod Andore.

Rašica je pogađao u 26. i 71. minuti, a treći gol bio je djelo Altina Zećirija (Zeqiri) u 83. minuti ovog susreta.