U hotelu Radon Plaza u Sarajevu počela je dvodnevna regionalna konferencija "Zajedno" koju organizira Udruženje oboljelih od karcinoma dojke.
Konferencija okuplja predstavnike zdravstvenih institucija, međunarodnih organizacija nevladinog i privatnog sektora, ali i onih koji svakodnevno vode borbu s dijagnozom karcinoma.
Fokus ovogodišnje konferencije su sistemski problemi u liječenju, s posebnim naglaskom na liste čekanja na terapije, a žele se i pokazati primjeri dobre prakse.
Ovom događaju prisustvuju i ministar zdravstva KS Enis Hasanović (SDP) ministar zdravstva BPK Senad Čeljo (NiP).
Predsjednica udruženja "Renesansa" Enida Glušac poručila za "Dnevni avaz" je rekla da je riječ o drugoj konferenciji ovog tipa.
- Osim udruženja pacijenata iz FBiH, Brčko distrikta BiH i RS, pozvana i udruženja iz cijelog regiona, od Sjeverne Makedonije, Kosova, Crne Gore, Srbije i Hrvatske. Cilj je da se popravi zdravstveno stanje u BiH. Mi kao udruženje pacijenata bi trebali da se borimo za pacijente koji su već oboljeli da im se poboljša kvalitet života nakon bolesti, no, nažalost, umjesto da se bavimo kvalitetom života, mi smo primorani da se kao udruženje borimo za goli život naših pacijenata. Nama je osporeno osnovno ljudsko pravo, a to su pravo na život i pravo na liječenje. Smatramo da imamo jako puno problema, a zajedničkim snagama ih možemo riješiti. Ova konferencija neće riješiti sve probleme, ali ćemo učiniti korak ka rješavanju problema. Ne želimo tražiti krivca, niti upirati prstom u bilo koga, nego želimo ujediniti pacijente, struku i one koji formiraju vlast i donose zakone da nađemo najbolja rješenja za sve naše pacijente - rekla je Glušac za "Avaz".
Poručuje da je praksa pokazala da ako se nešto želi učiniti, onda se to i može.
- Primjer su nam BPK i KS, ako može jedan BPK da preuzme brigu o liječenju pacijenata kao jedan od najsiromašnijih kantona u FBiH, onda to mogu i ostali u FBiH. Pozvali smo sve kantonalne zavode da nam se pridruže, pa vidjet ćemo ko će se odazvati i koje spreman da sluša i razmišlja o problemima pacijenata - naglasila je Glušac za "Avaz".
Na početku konferencije ministar Hasanović je kazao da je teško reći da nisi nadležan za liste čekanja. Prošle godine smo rekli da nismo nadležni, ali da ćemo riješiti.
- Nešto smo riješili u KS. 375 pacijenata je skinuto sa te liste i trenutno nemamo onkološke pacijente na listi. To nije dovoljno, imamo problem indikacija, odnosno da neki lijekovi nisu odobreni. Od 2019. indikacije nisu promijenjene, iako medicina napreduje. Federalna komisija Ministarstva zdravstva to nije regulisala. To nije naša nadležnost, kao što ni ovo za liste nije bila, ali smo krenuli u to. Pričao sam više puta sa ljudima iz ZZO-a, oni kažu da nije zakonito. Mislim da ćemo to riješiti ovako ili onako. Mi smo 5. maja preuzeli zahtjev da Vlada to preuzme i uradi, na Skupštini su to tradili. Pokušat ćemo riješiti to da ako je lijek efikasan za jedan karcinom, a pokazao se dobrim i za druge, da ćemo probati to riješiti - naglasio je Hasanović.
Dodao je da to ne može raditi bez pritiska javnosti. Poručio je da njihove zahtjeve ne gleda kao kritiku, nego kao pomoć.
- Što vi budete više na tome insistirali i ja ću to lakše uraditi. Samo nastavite to raditi, imate pravo raditi. Što se tiče drugih kantona, sav novac koji smo izdvojili, to je trajalo četiri mjeseca, bilo je tu svađa, ništa nije lako. Povećali smo izdvajanja sa pet na 25 miliona. Potrošeno je sedam miliona dosad. Imaju i drugi sredstva, to nisu nikakva sredstva za zdravlje i živote pacijenata - poručio je Hasanović.