U utorak uoči meča odluke nogometnih reprezentacija Bosne i Hercegovine i Italije za odlazak na Svjetsko prvenstvo u programu Federalne televizije emitirat će specijalna emisija "Akcija Mundijal", koja je planirana iz tri dijela, od 18 sati, zatim uoči i nakon utakmice u Zenici.
Svi s jednom željom
- Već od 18 sati počinjemo sa specijalnom emisijom u kojoj će u studiju biti gosti Mirsad Fazlagić, Nikola Nikić i Kemal Alispahić, a očekujemo uključenja u program i Safeta Sušića, Mehmeda Baždarevića i Vahida Halilhodžića. Planirana su javljanja naših reportera širom Bosne i Hercegovine, koji će takodjer ugostiti nekadašnje reprezentativce, trenere, nogometaše... Svi sa jednom željom da te večeri ispišemo istoriju bosanskohercegovačkog nogometa na Stadionu Bilino polje u Zenici - kaže Muhamed Bikić, urednik Redakcije sporta Federalne televizije Muhamed Bikić, koji je na svom official profilu na instagramu objavio vrlo zanimljiv poetski tekst o selektor Sergeju Barbarez.
Barba zna kuda plovi naš brod
Sergej Barbarez ne da blizu i tako prebrodi svaku krizu. I igračku i navijačku i političku...
Krenuo je iz svog rodnog Mostara, gdje se gradi taj tersli, ali pravedni karakter i ponio ga sa sobom u Evropu. Uz taj karakter, šta god da je radio pratila ga je i hazarderska sreća.
Mada, biti najbolji strijelac Njemačke - uz sreću, ulogu je posebno igralo i njegovo znanje i rodna gruda, mostarska, gdje je igrala evropska bronzana kopačka.
A kao trener pobjeđuje politiku u ruletu, protivnike u kartama, gdje uvijek zna izvući džokera iz rukava.
Sa ostalima pusti onaj svoj stav s početka priče, ne da blizu i tako prebrodi svaku krizu. Jedino gdje pusti emociju, i nema dvojbe, jeste njegov patriotski odnos prema grbu i državi, pa tako ne čudi što je uoči utakmice u Zenici tražio da se Bilinim poljem širi miris ljiljana neponovljivog Halida Bešlića. Upravo taj njegov gest pokazuje presudnu simbiozu igrača i navijača koji su nosili naše zmajeve do pobjede koja vodi preko Atlantika na Mundijal.
Nakon remija u Beču i pobjede u Kardifu, slijedi finale baraža u Zenici gdje Sergeju treba sve što ga krasi - i tersluk i sreća i atmosfera i sinergija i odnos prema grbu i državi.
A nama svima treba da pustimo Barbu da radi, jer on zna kuda plovi naš brod, a mi trebamo da gledamo i na kraju se radujemo.
