DALMATINSKI GIGANT

Prve pukotine na Pelješkom mostu: "Sve će sanirati Kinezi"

Most povezuje Dubrovačko-neretvansku županiju s ostatkom Hrvatske, zaobilazeći Neumski koridor u Bosni i Hercegovini

Pelješki most. Facebook

Z. V.

4.3.2026

Na Pelješkom mostu, otvorenom u julu 2022. godine, uočeni su prvi problemi na betonskim stubovima koji podupiru konstrukciju. Italijanski list Il Piccolo izvještava o pojavama prvih pukotina na stubovima mosta.

Most povezuje Dubrovačko-neretvansku županiju s ostatkom Hrvatske, zaobilazeći Neumski koridor u Bosni i Hercegovini, te je značajan za saobraćaj i lokalnu zajednicu. 

Prema informacijama iz Dalmatinske regije, problem je uočеn prije nekoliko mjeseci, izazivajući zabrinutost među vozačima koji svakodnevno koriste most.

Hrvatske ceste su reagovale i objasnile da situacija nije ozbiljna niti opasna. 

- Sanacija će biti obavljena u okviru garancija izvođača, bez troška za hrvatske porezne obveznike. Izvođač je osigurao desetogodišnji garancijski period za konstrukciju, a kompanija China Road and Bridge Corporation dala je bankarske garancije u visini 10 posto vrijednosti mosta u slučaju problema. Ukratko, pokriveni smo i čekamo da graditelji obave svoj posao - pojasnili su Hrvatskih cesta. 

Trenutno radovi još nisu započeli, a detalji o troškovima i tačnom vremenu popravki nisu poznati. Hrvatske ceste naglašavaju da prelazak mosta ne predstavlja nikakvu opasnost.

Most, čija je ukupna vrijednost iznosila oko 420 miliona eura, završen je između 2018. i 2022. godine, a finansirala ga je Evropska unija nepovratnim grantom od 357 miliona eura. 

Otvoren je 27. jula 2022. godine i odmah privukao široku pažnju u Hrvatskoj i šire.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.