VIJESTI

REFORME Usaglašen spisak 15 prava za borce!

Novo zakonsko rješenje uvodi red u FBiH i sve kantone

E. HALIMIĆ

21.4.2016

Demobilisani borci u FBiH imat će, sudeći prema razgovorima jučer održanim u Sarajevu, petnaest različitih zakonskih prava, ali je zajednički zaključeno da nema nikakvih mogućnosti za isplatu boračkog dodatka. 

U okviru javne rasprave o radnom tekstu zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica, naime, jučer je u Sarajevu u organizaciji Ministarstva za boračka pitanja FBiH održan zajednički sastanak svih kantonalnih ministara za boračka pitanja, predstavnika boračkih udruženja i federalnog boračkog ministra Salke Bukvarevića. 

Ujednačiti sve 

Nakon sastanka novinarima se prvi obratio Samir Sulejmanović, predsjednik Saveza demobilisanih boraca FBiH, koji je kazao da je osnovno polazište bilo da se ujednače prava demobilisanih boraca u cijeloj BiH. 

 - Ovim zakonom nastojimo vratiti dostojanstvo boračkoj populaciji - poručio je Sulejmanović. 

On je pojasnio da će novi zakon uspostaviti i novčano osiguranje za ugroženi dio boračke populacije, i to, kako je naveo, u iznosu od 25 posto prosječne neto plaće u FBiH. Tu pomoć moći će dobiti samo demobilisani borci iznad 60 godina koji nemaju osnovnih sredstava za izdržavanje, niti ih imaju članovi porodice, zatim supruge demobilisanih branilaca sa 50 godina i supruge umrlih demobilisanih branilaca sa 55 godina starosti. 

Ko želi haos

Dodao je da se u javnosti govori samo o boračkom dodatku, dok ovaj zakon sadrži još 15 prava koja su izuzetno važna za demobilisane borce.  

 - Danas se pojavljuju raznorazni pojedinci i grupe koji se nastoje predstaviti kao legitimni predstavnici boračke populacije i koji pred ovu populaciju postavljaju nepremostive zahtjeve, a sve radi stvaranja haosa u državi. Demobilisani borci, kao nijedna od temeljnih boračkih organizacija, neće učestvovati u protestima najavljenim za 25. april – naglasio je Sulejmanović. 

Predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana HVO-a Nikica Tomić rekao je da se ovim zakonom posebno vodilo računa da se ne dira u prava drugih boračkih kategorija. 

 - Podržavamo ovaj nacrt zakona, na tragu smo rješavanja problema. Mi iz HVO-a ni pod razno nećemo učestvovati u bilo kakvim protestima – naglasio je Tomić.

Koga Jusufspahić predstavlja?

Protiv mišljenja svih prisutnih nastupio je predsjednik JOB-a SBK Hasib Jusufspahić, koji je rekao da su trenutna zakonska rješenja diskriminatorna. Dodao je da JOB SBK i dalje ostaje pri odluci da 25. aprila organizira proteste, iako su ostale organizacije protiv toga. Ovo obraćanje Jusufspahića izazvalo je nezadovoljstvo predstavnika drugih boračkih kategorija, koji su mu prilikom izlaska iz sale za sastanke uputili više zamjerki, pozivajući ga da kaže koga on predstavlja. 

- Taj Jusufspahić ne predstavlja tu organizaciju, Inače je to kod njih tako, u posljednjih nekoliko mjeseci Jusufspahić je peti ili šesti njihov predstavnik – kazao je za “Avaz” predsjednik Koordinacije temeljnih boračkih udruženja Šerif Patković.      

Bukvarević: Nećemo davati lažna obećanja

Ministar za boračka pitanja FBiH Salko Bukvarević rekao je da je osnovni problem o kojem se mnogo špekulira upravo taj borački dodatak. Dodao je da Ministarstvo uvažava potrebe boračkih kategorija, koje su veće od onoga što su trenutne mogućnosti. 

- Ova vlada i ovo ministarstvo neće davati lažna obećanja. Odgovorno tvrdim da nikakvi protesti i ucjene neće natjerati nikoga da vam obeća ono što se ne može realizovati kroz budžet – pojasnio je Bukvarević. 
 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.