KVALIFIKACIJE ZA EURO

Tok utakmice / Island - BiH 1:0

Ostali dueli naše grupe J: Portugal - Luksemburg 9:0, Slovačka - Lihtenštajn 3:0

Sa utakmice u Rejkjaviku - Avaz
Sa utakmice u Rejkjkaviku - Avaz
+2

11.9.2023

Poštovani čitatelji, dobro došli na tekstualni prijenos utakmice 6. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. između Islanda i Bosne i Hercegovine.

Island - Bosna i Hercegovina 1:0 (Finbogason 90+1')

FT - Kraj utakmice.

90+1' - GOL! Finbogason je pogodio, Island vodi. VAR je provjeravao ovo, ali ipak je pogodak.

90' - Dvije minute nadoknade.

89' - Stopostotna prilika za Island! Hadžikadunić se bacio na ovu loptu i sjajno izblokirao! Potom Finbogason šutira, odbranio je to Šehić.

89' - Hadžikadunić je pokušao nakon što se odbila lopta poslije Pjanićevog kornera, ali ide to pravo u Runarsona.

88' - Novi korner za BiH, šesti večeras.

87' - Ćivić mijenja Dedića.

86' - Džeko prijeti! Bilbija i Menalo su kombinovali, a Džekin udarac brani Runarson.

84' - Sjajna šansa za Bilbiju, ali ide to pored gola!

82' - Nove dvije izmjene Kodre. Menalo i Bilbija idu na teren, dok će van igre Tahirović i Gazibegović.

81' - Miličević je napravio grešku, pa je morao praviti prekršaj za koji je zaradio žuti karton.

79' - Gazibegović je izborio korner, izvest će ga Pjanić.

78' - Islanđani su sada lijepo kombinovali, ali je na kraju pomoćni sudija signalizirao ofsajd.

77' - Pjanić je lijepo proigrao Kodru koji je pokušao centrirati, ali hvata to Runarson.

73' - Džeko je sada pokušao s nekih 16-ak metara, ali lopta je otišla pravo u golmana Runarsona.

71' - JAO! Kakva šansa! Pjanić je majstorski proigrao Džeku koji je promašio loptu. Zicer za kapitena!

70' - Trostason je zaradio žuti karton zbog faula nad Pjanićem.

67' - Dvostruka promjena u BiH. Pjanić i Kodro mijenjaju Demirovića i Hadžiahmetovića.

65' - Velika prilika za Island! Pukla je naša odbrana, ali nije bio precizan Anderson.

63' - Naši fudbaleri su ponovo prebacili težište igre na protivničku polovicu, vrebaju šansu za pogodak.

60' - Prvi pokušaj Džeke večeras, ali bila je to teška pozicija za kapitena "Zmajeva".

59' - Bilo je nezgodno pred našim golom, ali otklonjena je opasnost.

53' - Bh. fudbaleri bez rješenja za islandsku odbranu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

HT - Kraj prvog poluvremena.

44' - Velika šansa! Demirović je šutirao, lopta od blok ide preko gola.

42' - Treći korner za BiH, Tahirović je šutirao, ali je to izblokirao Trostason.

37' - "Zmajevi" su sada trčali u kontranapad, ali pas Hadžiahmetovića nije došao do Gazibegovića.

36' - Drugi korner za Islanđane na ovoj utakmici.

34' - Portugal vodi 3:0, ponovo je Ramos strijelac.

Sa stadiona u Rejkjkaviku - Avaz

29' - Hadžikadunić je zaradio žuti karton, faulirao je Andersona.

25' - Prvi korner za Islanđane, no bez opasnosti za naš gol.

22' - Gazibegović prijeti! Odvažio se Jusuf na šut sa nekih 20-ak metara, ali odbranio je to golman Islanda Runarson. Novi korner za BiH.

21' - Prvi korner na ovoj utakmici, imat će ga naša selekcija.

20' - Hadžiahmetović je sada zaprijetio sa distance, šutirao je slabijom lijevom nogom, ali ide to pored gola.

18' - Portugal uduplao prednost protiv Luksemburga, Goncalo Ramos je pogodio.

15' - Prva šansa! Hadžiahmetović se ubacio iz drugog plana, ali šut ide preko gola. Gazibegović mu je ubacio sa desne strane.

Sa zagrijavanja bh. fudbalera - Avaz
Edin Džeko - Avaz
+1

14' - Vodi i Portugal. Inacio je pogodio mrežu Luksemburžana.

14' - Slovačka već vodi sa 3:0 protiv Lihtenštajna. Hancko je pogodio u 1., Duda u 3. i Mak u 6. minuti.

11' - Gazibegović je loše centrirao, bila je ovo dobra prilika da naši fudbaleri urade šta više.

9' - Visok presing bh. fudbalera. Sa tribina se čuju naši navijači koji skandiraju "hoćemo pobjedu".

5' - Uvodno ispitivanje snaga. Tahirović je napravio prekršaj na sredini terena nad Haraldsonom.

3' - Džeko je bio u prilici, pokušao je uposliti nekog od saigrača, ali na kraju je ipak bio u ofsajdu.

1' - Počela je utakmica, sretno "Zmajevi"!

0' - Minuta šutnje uoči početka meča za žrtve strašnog zemljotresa u Maroku.

0' - Oko 200 navijača naše reprezentacije je na tribinama stadiona Laugardalsvolur.

Naša selekcija ima imperativ pobjede protiv Islanda kako bi produžila nadu da se kroz kvalifikacije može domoći mjesta na prvenstvu Starog kontinenta koji se održava u Njemačkoj naredne godine.

Selektori Age Hareide i Meho Kodro odredili su početne sastave za večerašnji duel.

Island: Runarson, Sampsted, Hermanson, Palson, Finson, Gudmundson, Traustson, Vilumson, Anderson, Oskarson i Haraldson.

BiH: Šehić, Dedić, Miličević, Hadžikadunić, Gazibegović, Tahirović, Krunić, Hadžiahmetović, Džeko i Demirović.

Glavni sudija Belgijanac Lovrens Viser (Lawrence Visser), a asistirat će mu Rien Vanijzere (Vanyzere) i Tibo Nijsen (Thibaus Nijssen).

I na dalekom Islandu naša reprezentacija će imati podršku svojih navijača.

Grupa najvatrenijih pristalica svih naših selekcija, popularni BH Fanaticosi, stigli su na Island dati podršku "Zmajevima".

- Sigurno da će ta utakmica na Islandu biti ključna za razvoj daljnje situacije - rekao je Džeko na press konferenciji uoči utakmica sa Lihtenštajnom i Islandom.

Pratit ćemo i ostala dva duela naše grupe J koje igraju Portugal i Luksemburg, odnosno Slovačka i Lihtenštajn.